walczak pogrzeby

Międzynarodowy transport zwłok – co trzeba o nim wiedzieć?

Usługi pogrzebowe to stale poszerzająca się oferta, która obejmuje dziś nie tylko działania na terenie kraju. W czasach, gdy coraz więcej osób decyduje się na emigrację, nierzadkim zjawiskiem jest sytuacja, w której do śmierci obywatela naszego państwa dochodzi zagranicą. Wówczas obowiązkiem rodziny staje się przewóz ciała zmarłej osoby do Polski w celu zorganizowania pochówku. Międzynarodowy transport zwłok to zatem popularne dziś usługi pogrzebowe, które oferuje wiele firm funeralnych.

Jak przeprowadzić całą procedurę? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że na międzynarodowy transport zwłok niezbędne będzie zezwolenie polskiego starosty z powiatu, w którym planowany jest pochówek. Rodzina nieżyjącego musi więc uzyskać zgodę na przewiezienie ciała do kraju. Konieczne jest złożenie w tym celu stosownego wniosku wraz z przetłumaczonym na język polski aktem zgonu i oświadczeniem dotyczącym zlecenia transportu zwłok, za który odpowiadać będzie np. wskazany zakład pogrzebowy. Jeżeli nie ma możliwości, by określić dokładaną przyczynę zgonu, wówczas potrzebny jest dokument zawierający informację o wykluczeniu choroby zakaźnej jako powodu śmierci.

Kto może wnioskować o przewóz ciała?

O zgodę na transport zwłok może wystąpić współmałżonek, dzieci, wnuki, rodzice lub dziadkowie osoby zmarłej, a także członkowie dalszej rodziny, np. krewni. Rozpatrzenie wniosku przez starostę trwa do 3 dni od daty złożenia dokumentu. Pozytywna decyzja musi zostać następnie przesłana do konsulatu w kraju, w którym nastąpił zgon. Międzynarodowy transport zwłok wymaga bowiem zezwolenia ze strony nie tylko polskiego starosty, ale również konsula działającego na terenie państwa, w którym aktualnie znajdują się ciało.

Przewóz zwłok odbywa się dostosowanym do tego środkiem lokomocji – samolotem, pociągiem czy spełniającym odpowiednie wymagania samochodem. Trzeba też dodać, że w przypadku braku odpowiedniego ubezpieczenia osoby zmarłej, za pokrycie kosztu transportu odpowiadają najbliżsi. Na każdym etapie załatwiania formalności rodzinę wspierać zakład pogrzebowy Walczak w Katowicach, oferujący usługę transportu ciała do kraju.

3 thoughts to “Międzynarodowy transport zwłok – co trzeba o nim wiedzieć?”

  1. Katowice są moim rodzinnym miastem, ale nie mieszkam tam już od ładnych paru lat. Niestety musiałem zorganizować pogrzeb, a nie znałem ani jednego zakładu pogrzebowego z tego regionu. Nie miał nawet, kto mi polecić jakiś dobry dom pogrzebowy. Za pomocą przeglądarki funer znalazłem zakład, który najbardziej mi odpowiadał i nawet nie był daleko od centrum. Bardzo mi to pomogło.

  2. Bardzo ciekawy wpis. Ogromnie współczuje rodzinom, które muszą się mierzyć z czymś takim, jak transport ciała z zagranicy. Śmierć bliskiej osoby jest strasznym przeżyciem samym w sobie, a transportowanie ciała to dodatkowy stres. Dobrze, że są firmy, które to mogą załatwić za nas samych.

  3. Inną alternatywą jest również organizacja ceremonii pogrzebowej w Anglii. Tak przeważnie robi się dla osób, które mieszkały za granicą wiele lat i tam miały grono znajomych i przyjaciół, a następnie przewiezienie urny do Polski, aby rodzina mogła odwiedzać bliską osobę. Najważniejsze jednak jest to, aby wybrać dobry zakład pogrzebowy, który zajmie się międzynarodowymi formalnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *