organizacja stypy

Organizacja stypy

Stypa jest uroczystym obiadem, która organizowana jest dla osób uczestniczących w ceremonii ostatniego pożegnania. To właśnie ona stanowi symboliczną kropkę pochowania bliskiej osoby, ale nie świadczy o końcu żałoby. Dla wielu osób, które utraciły bliską i ukochaną osobę, stypa może być bardzo niekomfortową sytuacją. Niektórzy pragną pozostać ze swoimi emocjami sami, inni natomiast chcą otoczyć się rodziną i przyjaciółmi.

Czy stypa jest obowiązkowa?

Stypa jest bardzo mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. W jej trakcie można się wesprzeć, uronić łzę, wspomnieć najlepsze chwile z życia drugiego człowieka. Stypa może również odbudować relację rodzinne, które rozluźniły się przez brak kontaktu. Organizacja stypy to bardzo indywidualna kwestia każde rodziny. Czasem ostatnią wolą zmarłego była prośba o to, aby nie organizować takiej kolacji, bywa też tak, że rodzina może być ze sobą skłócona, co może popsuć uroczystość spotkania. Niektóre powody natomiast są bardzo przyziemne jak, chociażby kiepska sytuacja materialna. Niezależnie od decyzji rodziny o organizacji stypy, bliscy i znajomi powinni ją uszanować.

Kogo zaprasza się na stypę?

Na stypę zaprasza się najbliższą rodzinę i przyjaciół, których informuje się o uroczystej kolacji zaraz po pochówku. W przypadku bardzo licznych gości, pod koniec ceremonii pochówku rodzina może zakomunikować, że na stypie oczekuje wcześniej zaproszonych gości. Stypa powinna być czasem dla rodziny i najbliższych, dlatego nie wypada wpraszać się na tak uroczysty obiad, gdyż może to być powodem dużego zakłopotania dla rodziny.

Czy można odmówić udziału we stypie?

Przyjęcie zaproszenia na stypę jest aktem wsparcia oraz okazania pewnego szacunku. Nie można jednak mieć żalu do osób, które nie chcą w niej uczestniczyć. Każdy człowiek żałobę przeżywa na swój sposób, a śmiechy, smutki i ciągłe wspominanie zmarłego może być dla wielu osób bardzo krępujące. Dlatego należy uszanować decyzję innych.

Organizacja stypy jest ostatnim elementem związanym z ceremonią pogrzebową, w której trakcie emocje powoli zaczynają opadać. Biorąc pod uwagę wiele formalności związanych z organizacją pogrzebu, kompetentne zakłady pogrzebowe jak dom pogrzebowy oferują pomoc w organizacji stypy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *