Jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby?

Śmierć bliskiej osoby, nawet jeśli spodziewana, bo po długiej chorobie, zawsze jest czymś niezwykle ciężkim. Poradzenie sobie z utratą kogoś, kto od zawsze był, jest niewyobrażalnym wysiłkiem, który zabiera resztki i tak już nadszarpniętego zasobu energii, jaki powoli chwiał się podczas całego okresu choroby. Szok i niedowierzanie opanowują człowieka od stóp do głów, zabierając siłę potrzebną do codziennego funkcjonowania.

Nagła śmierć w wyniku wypadku to dodatkowy cios, z jakim nie każdy jest w stanie sobie poradzić. Zła wiadomość. Przyswojenie informacji. Pogrzeb i powrót do pustego domu, w którym już nigdy nie pojawi się ukochany mąż, ojciec, czy dziecko. Tego nie da się opisać słowami, ten stan zna dokładnie tylko człowiek, który przeżył to wszystko.

Podniesienie się po osobistej tragedii nie jest łatwe i często potrzebna jest pomoc już od pierwszej chwili. Jeżeli ma się rodzinę, która jet w stanie zająć się formalnościami związanymi z pogrzebem to bardzo dobrze, jednak samotna organizacja wszystkiego może być w tych chwilach zadaniem ponad wszelkie siły.

Są miejsca, w których profesjonalni, dyskretni ludzie o dużej empatii zajmą się wszystkim tak, żeby można było spokojnie pożegnać się ze zmarłym bez względu na okoliczności, w których odszedł lub odeszła. Zakład pogrzebowy już od pierwszego telefonu przejmie wszystkie czynności. Zwykle zorganizuje wszystko w kwocie, jaką oferuje ubezpieczyciel również zajmując się z formalnościami umożliwiającymi mu odebranie zapłaty bezpośrednio od tego ubezpieczyciela. Wszystko więc zrobi za człowieka dom pogrzebowy.

Zabierze ciało i pozostawi go w oczekiwaniu na tradycyjny pogrzeb lub kremację w chłodni, którą posiada, przygotuje miejsce na cmentarzu i ceremonie w wybranym kościele, zajmie się kwiatami i przewozem ciała do kościoła, a potem z kościoła na cmentarz. Zajmie się jego spaleniem, jeśli takie będzie życzenie bliskich.

W mieście Białystok działają miejsca, które pomogą przeżyć te ciężkie chwile z godnością, a czas na pogrzebie i po nim człowiek będzie mógł poświęcić dla siebie i bliskich, którzy pozostali przy życiu. Uroczystość pożegnania zmarłego będzie odpowiednio przygotowana i żadna przykra niespodzianka nie zepsuje tego dnia. Wszelkie formalności związane z kościołem, cmentarzem i spotkaniem z bliskimi po ceremonii wchodzą w zakres usług pogrzebowych, jakie oferują firmy, które się tym zajmują. Warto skorzystać z tej pomocy, ponieważ to nie jest czas, który powinno się poświęcać na coś innego niż spokojne pożegnanie ze zmarłym.

One thought to “Jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *