strata bliskiej osoby

Strata bliskiej osoby – jak sobie poradzić?

Strata bliskiej osoby to bardzo ciężki czas w życiu każdego człowieka. Bardzo często w takich sytuacjach górę bierze smutek, złość i żal. Śmierć, nawet jeśli spodziewana, zawsze przychodzi za wcześnie. Poradzenie sobie z utratą kogoś, kto od zawsze był, jest niewyobrażalnym wysiłkiem, który zabiera resztki i tak już nadszarpniętego zasobu energii, jaki powoli chwiał się podczas całego okresu choroby. Szok i niedowierzanie opanowują człowieka od stóp do głów, zabierając siłę potrzebną do codziennego funkcjonowania. Jak sobie poradzić ze stratą?

Etapy żałoby – jakie są?

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to, że każdy z nas przechodzi żałobę w sposób podobny. U niektórych etap ten może być wydłużony, inni mogą szybciej pogodzić się z nową rzeczywistością. W przypadku jednak śmierci niespodziewanych oraz młodych osób, przechodzenie żałoby może być znacznie dłuższe.

Nagła śmierć w wyniku wypadku to dodatkowy cios, z jakim nie każdy jest w stanie sobie poradzić. Zła wiadomość. Przyswojenie informacji. Pogrzeb i powrót do pustego domu, w którym już nigdy nie pojawi się ukochany mąż, ojciec, czy dziecko. Tego nie da się opisać słowami, ten stan zna dokładnie tylko człowiek, który przeżył to wszystko. Jak jednak wyglądają te emocje, kiedy rozłożymy je na czynniki pierwsze?

Etap 1: Szok

Etap pierwszy wyróżnia się tym, że osoba jest w całkowitym szoku. Bardzo często po otrzymaniu informacji o nagłej śmierci, bliscy mogą nie wierzyć w to, co się stało. Może panować przekonanie, że to okrutna pomyłka, a ich bliski zaraz stanie w drzwiach.

Etap 2: Tęsknota i wina

W kolejnym etapie dochodzi do uświadomienia sobie, że to wszystko dzieje się naprawdę. Nagłe zrozumienie, że nigdy nie zobaczy się już ukochanej osoby, wywołuje ogromną falę tęsknoty. Na tym etapie może również dochodzić do obwiniania siebie samego. Wiele osób uważa, że gdyby postąpiła inaczej, to ich bliski nadal byłby na świecie. Ma to najczęściej miejsce, kiedy druga osoba zginęła na przykład w wypadku samochodowym. W takiej sytuacji rodzina lub przyjaciele mogą się obwiniać o to, że nie zatrzymali tego dnia swojego bliskiego w domu.

Etap 3: Rozpacz

Etap trzeci jest momentem, w którym człowiek przechodzi najgorszy żal i rozpacz. Właśnie wtedy dochodzi do największej apatii. W takiej sytuacji wiele osób nie ma siły wstać z łóżka, umyć się lub jeść.

Etap 4: Ukojenie

W ostatnim etapie człowiek uczy się żyć w świecie bez ukochanej osoby. Powoli negatywne emocje, żal i szukanie winy, zostają zastąpione przez dobre wspomnienia o bliskim.

Warto dać sobie pomóc

Strata bliskiej osoby sprawia, że podniesienie się po tym nie jest łatwe i często potrzebna jest pomoc już od pierwszej chwili. Jeżeli ma się rodzinę, która jest w stanie zająć się formalnościami związanymi z pogrzebem to bardzo dobrze, jednak samotna organizacja wszystkiego może być w tych chwilach zadaniem ponad wszelkie siły.

Są miejsca, w których profesjonalni, dyskretni ludzie o dużej empatii zajmą się wszystkim tak, żeby można było spokojnie pożegnać się ze zmarłym bez względu na okoliczności, w których odszedł lub odeszła. Zakład pogrzebowy już od pierwszego telefonu przejmie wszystkie czynności. Zwykle zorganizuje wszystko w kwocie, jaką oferuje ubezpieczyciel również zajmując się z formalnościami umożliwiającymi mu odebranie zapłaty bezpośrednio od tego ubezpieczyciela. Wszystko więc zrobi za człowieka dom pogrzebowy.

Organizacja pogrzebu

Zabierze ciało i pozostawi go w oczekiwaniu na tradycyjny pogrzeb lub kremację w chłodni, którą posiada, przygotuje miejsce na cmentarzu i ceremonie w wybranym kościele, zajmie się kwiatami i przewozem ciała do kościoła, a potem z kościoła na cmentarz.

Strata bliskiej osoby

W mieście Białystok działają miejsca, które pomogą przeżyć te ciężkie chwile z godnością, a czas na pogrzebie i po nim człowiek będzie mógł poświęcić dla siebie i bliskich, którzy pozostali przy życiu. Uroczystość pożegnania zmarłego będzie odpowiednio przygotowana i żadna przykra niespodzianka nie wpłynie na godną atmosferę pogrzebu. Wszelkie formalności związane z kościołem, cmentarzem i spotkaniem z bliskimi po ceremonii wchodzą w zakres usług pogrzebowych, jakie oferują firmy pogrzebowe Białystok, które się tym zajmują. Warto skorzystać z tej pomocy, ponieważ to nie jest czas, który powinno się poświęcać na coś innego niż spokojne pożegnanie ze zmarłym.

One thought to “Strata bliskiej osoby – jak sobie poradzić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *