wiązanki pogrzebowe

Jakie wiązanki i wieńce wybrać na pogrzeb?

Pogrzeb nie należy do przyjemnych uroczystości, niemniej jednak od czasu do czasu każdy z nas musi się na pogrzebie zjawić. Na pogrzebie kwiaty są niemal nieodzownym atrybutem. Dzięki nim okazujemy szacunek dla zmarłego i współczucie dla rodziny.

Co wybrać – wiązanki pogrzebowe czy wieńce?

Zanim wybierzemy kwiaty, warto dobrze zastawić się nad tym, co najlepiej jest wybrać, jeśli idzie o samą formę.

Wieńce pogrzebowe: największe wiązanki kwiatów niezależnie od tego, czy będą to wieńce, czy klasyczne wiązanki powinny pochodzić od najbliższej rodziny, dlatego wybierając wieniec, powinniśmy brać pod uwagę to, jak bliskie relacje łączyły nas z osobą żegnaną, lub jego najbliższą rodziną. Nawet jeżeli zaliczamy się do kręgu osób z bliskiego otoczenia, ale do rodziny się nie zaliczamy, najlepiej jest wybrać skromniejsze kompozycje. Wieńce są najczęściej wybierane przez najbliższą rodzinę lub grupy znajomych, przyjaciół i kolegów.

Wiązanki pogrzebowe: wiązanki pogrzebowe są „zarezerwowane” głównie dla dalszej rodziny oraz przyjaciół i znajomych, którzy zdecydują się indywidualnie złożyć kwiaty na grobie zmarłego. Głównie są wykonywane z samych kwiatów, czasem lekko przystrajane w pogrzebowe szarfy oraz zielone dodatki.

wiązanki na pogrzeb

Jakie kwiaty powinny wchodzić w skład wieńca pogrzebowego lub wiązanki?

Kwiaty oprócz tego, że ładnie wyglądają, posiadają pewną symbolikę, która może różnić się w zależności od kręgu kulturowego. O symbolice kwiatów, można dowiedzieć się wiele ze stron internetowych kwiaciarni takich jak https://www.kwiatyelusia.pl/. Niemniej jednak warto wiedzieć, jakie jest znaczenie najczęstszej wybieranych kwiatów:

– mieczyki: tradycyjnie symbolizują moralność, są również wyrazem siły charakteru,
– chryzantemy: symbolizują smutek i rozpacz,
– goździki: bardzo trwałe kwiaty w ciętych kompozycjach, oznaczają miłość i pamięć,
– lilie: są symbolem niewinności, jak i współczucia.

Kolor kwiatów

Kolor kwiatów nie jest również bez znaczenia. W naszym kręgu kulturowym, wieńce pogrzebowe oraz wiązanki powinny być wykonywane z kwiatów o stonowanych kolorach (biel lub kremowe). Dopuszczalne są jednak bardziej jaskrawe akcenty takie jak czerwień oraz błękit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *