pogrzeb

Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?

Wciąż słyszymy, że śmierć jest naturalnym porządkiem, koleją naszego losu, czymś nieuniknionym, częścią życia. Oswajamy się z nią przez długie lata żegnając kolejnych bliskich odchodzących na drugą stronę. A gdy nadchodzi nasza chwila, to i tak pewnie jej nie zauważymy. Wszystko znów zostanie wśród żywych – również problem, jakim jest organizacja pochówku.

Usługi pogrzebowe a prawo polskie

Organizatorem pogrzebu zazwyczaj jest najbliższa rodzina, ale prawo dopuszcza również inne osoby, jeśli zmarły rodziny nie posiadał albo rodzina nie utrzymywała z nim kontaktów – pochówek jest obowiązkiem moralnym, nie prawnym. Jeśli rodzina nie jest organizatorem pochówku, ciało zmarłego można przekazać na cele naukowe do uczelni medycznych. Gdy to rozwiązanie nie zachodzi, wówczas gmina właściwa dla miejsca zamieszkania zmarłego ma obowiązek pochowania jego ciała.

usługi pogrzebowe

Czy koniecznie trzeba zatrudnić zakład pogrzebowy?

Organizator pogrzebu może sam wykonać wszystkie czynności związane z pochówkiem. Jednak przejście przez wszelkie procedury urzędowe i organizacyjne nie należy do krótkich, łatwych i tanich. Począwszy od eksportacji zwłok, wydania aktów zgonu lekarskiego i oficjalnego USC, poprzez wszystkie czynności związane z załatwieniem miejsca spoczynku na cmentarzu, trumny, mszy i księdza, przygotowaniem ciała i scenariusza uroczystości – trzeba w krótkim czasie być w wielu miejscach, rozmawiać z licznymi urzędnikami i decydentami. Rodzina pogrążona w żałobie zazwyczaj nie ma na to siły i kompetencji – a to tylko czynności konieczne.

Profesjonalny zakład pogrzebowy przejmując z rąk rodziny pełnomocnictwo załatwi wszystkie sprawy urzędowe, wypłatę zasiłku pogrzebowego, przygotuje grób, ciało do pochówku, załatwi transport i wszystkie inne sprawy, które są niezbędne do ustalenia, aby pogrzeb był uroczystością podniosłą i godną. Więcej informacji tutaj.

Najlepsze firmy funeralne działające na rynku świadczą kompleksowe usługi pogrzebowe często wykraczające poza ramy organizacyjne i czasowe pochówków. Można pracownikom zlecić wystawienie pomnika oraz całoroczną opiekę nad grobem. W zakresie usług pogrzebowych są również kremacje – coraz częściej wybierane formy pogrzebu, transport zagraniczny ciał w trumnach lub prochów w urnach oraz ekshumacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *